Blog, który niniejszym wpisem przedstawiam jest jednocześnie moim pierwszym projektem postawionym na systemie Drupal 7. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to szczególnie zaawansowane przedsięwzięcie i jeszcze daleko mu do mojego wymarzonego ideału, jednakże pozwolił mi się zaznajomić z nowym interfejsem. I mam nadzieję, że przy kolejnych wpisach pozwoli również zaznajomić z API.

Blog ma posłużyć mi głównie jako notatnik i motywacja do kończenia niektórych projektów oraz do dalszej nauki. Zapewne bardzo często będę prezentować swój prywatny punkt widzenia, który oczywiście nie jest jedynym obowiązującym. Mam nadzieję jednak, że zamieszczone tutaj informacje przydadzą się choć w drobnym stopniu czytelnikom bloga.

Pozwoliłam sobie więc spisać kilka myśli na temat nowej stabilnej odsłony Drupala, które naszły mnie przy tworzeniu.

 1. Wygląd i ułożenie elementów z pewnością są wygodniejsze zwłaszcza dla nowych użytkowników. Co prawda do tej pory nigdzie nie jest wyjaśnione "nowym" cóż to takiego node (węzeł w tłumaczeniu), ale widziałam już dyskusję, jak to w sposób mało inwazyjny wprowadzić.
 2. Na początku zdecydowanie irytowało mnie to, że niektórych elementów nie ma tam, gdzie być powinny (tzn. były w wersji 6). Musiałam się nieco naklikać, co z pewnością jest mniej wydajne niż wklepywanie adresu do poszczególnych części panelu administracyjnego ręcznie. Plus jest taki, że teraz już znam strukturę URLi.
 3. Bardzo dobrze schowane jest dodawanie rang.
 4. CCK, Poormanscron w corze? Super! Jeszcze viewsy by się przydały, też bardzo popularny moduł
 5. Niektóre moduły powodują jeszcze problemy, choć wiąże się to również z wybranym przeze mnie hostingiem. Szkoda, że skinra w wersji choćby częściowo stabilnej nie ma, ale wszystko z czasem.
 6. Podsumowując: naprawdę dobra robota.

Komentarze

 • Hej. Zaczynam czytać Twojego bloga, myślę że nie będzie to stracony czas;-)
  Apropo Drupala 7, to kiedy go pierwszy raz zainstalowałem, nie chciałem wracać do wersji 6. Także uważam że dobra robota chociaż ma wiele niedoróbek, które można im wybaczyć. Czekajmy na 8mkę ! :-)

 • Paweł, wielkie dzięki :)
  Aktualnie przy wersji 8 jestem nieco bardziej na bieżąco. A tak szczerze najbardziej fascynuje mnie Spark! Myślę, że jest ciekawy potencjał i oby udało się to wykorzystać.

Dodaj komentarz