Największą potęgą systemu Drupal są moduły tworzone przez społeczność rozbudowujące jego domyślną funkcjonalność. Użytkownik tego systemu CMS może bez przeszkód korzystać z ponad 10 tysięcy darmowych modułów między innymi z takich kategorii jak: administracja, zarządzanie zawartością, społeczności czy bezpieczeństwo. Każda z osób budujących strony na Drupalu ma z pewnością swój "trzeba-mieć" zestaw modułów. Tym wpisem chciałabym przedstawić takie, bez których ja nie wyobrażam sobie pracować.

Views

Moduł służący do wygodnego zarządzania listami elementów z Drupala. Jeśli trzeba zrobić listę użytkowników, archiwum czy najpopularniejsze posty nie ma lepszego wyboru. Dodatkowo jest rozbudowany o możliwość filtrowania wyników dzięki czemu powstają mini-wyszukiwarki, o zestawy funkcjonalnych filtrów, które pozwalają na ograniczenie zestawu elementów wynikowych tylko do wybranych przez nas czy argumenty pozwalające między innymi na wyświetlenie zawartości tylko aktualnie zalogowanego użytkownika.
W przypadku Drupala 7 Views związane jest z innym modułem - Chaos Tools.
Strona projektu Views na drupal.org

Devel

Devel dostarcza funkcjonalności ułatwiających pracę developerów systemu CMS. Potrafi logować wszystkie zapytania do bazy danych, w prosty sposób wyświetlić zmienne, które możliwe są do używania w skórkach, a w połączeniu z Theme Developerem jest niesamowitym ułatwieniem dla każdego, kogo zadaniem jest wykonać nowy theme dla Drupala.
Strona projektu Devel na drupal.org

Admin

Moduł Admin dostarcza wygodnego menu administratorskiego, zawierającego domyślnie linki do zarządzania witryną, własnym kontem oraz do dodawania nowych treści. Dzięki zastosowanemu systemowi bloków można dodawać do niego dodatkowe funkcjonalności, np. dzięki integracji z Develem dostajemy możliwość błyskawicznego przełączania się między użytkownikami, opróżnianie pamięci podręcznej czy choćby dostęp do phpinfo().
Każdy z tych elementów oczywiście można dodać jako blok lub menu do samej witryny, jednakże wygodny interfejs zawierający np. automatyczne zwijanie nieaktywnych elementów powoduje, że dostęp do wszelkich elementów związanych z administracją Drupala dostępny jest bez przewijania ekranu.
Strona projektu Admin na drupal.org

Token

Token dostarcza innym modułom małych fragmentów tekstu, które mogą być dynamicznie wstawiane np. do tworzenia breadcrumbów czy tytułów stron.
Strona projektu Token na drupal.org

Pathauto

Pathauto pozwala na automatyczne nadawanie "ładnych" adresów treści publikowanej w systemie Drupal. Działa w połączeniu z core'owym modułem Path. Dzięki tej funkcjonalności użytkownik Drupala nie musi ręcznie ustawiać adresów dodawanych postów, Pathauto zrobi to za niego.
Każdy element treści może mieć inne reguły tworzenia ścieżek dzięki integracji z modułem Token. I tak w przypadku mojego bloga: Wpis do bloga ma adres /rok/dzień/tytuł wpisu, kategorie - /kategorie/nazwa kategorii, a zwykłe strony - /tytuł strony.
Strona projektu Pathauto na drupal.org

Transliteration

Transliteration zmienia znaki narodowe (diakrytyczne) w plikach wgrywanych na serwer przez interfejs Drupala oraz na zamianę tychże znaków w adresach do treści dzięki modułowi Pathauto.
Dlatego też powyższy wpis pomimo tytułu 10 modułów Drupala 7 w każdej mojej instalacji dostanie adres /2011/06/10-modulow-drupala-7-w-kazdej-mojej-instalacji
Strona projektu Transliteration na drupal.org

Module filter

Bardzo ułatwia zarządzanie większą ilością modułów. Prócz funkcjonalnych zakładek dostarcza również wyszukiwarki, która filtruje w czasie rzeczywistym dostępne moduły.
Strona projektu Module Filter na drupal.org

Custom Breadcrumbs

Moduł pozwalający nadpisać breadcrumby generowane przez core Drupala. Dzięki integracji z modułem Token możliwe jest bardzo dokładne dostosowanie breadcrumbów do potrzeb danej witryny.
Strona projektu Custom Breadcrumbs na drupal.org

Search 404

Standardowo Drupal na stronie 404 nie wyświetla bloków, ani żadnych innych elementów pozwalających na nakierowanie użytkownika na trop właściwej treści. Search 404 znosi te ograniczenia. W przypadku wpisania przez użytkownika adresu bezpośrednio dostarcza funkcjonalną wyszukiwarkę treści, natomiast gdy jest wykryte przekierowanie z wyszukiwarki automatycznie wykonuje wyszukiwanie w witrynie na wybraną wcześniej frazę. Dodatkowo umieszcza na stronie 404 wszystkie bloki, które również pozwalają na dalszą eksplorację witryny w przypadku wygenerowania tego błędu.
Strona projektu Search 404 na drupal.org

Dodaj komentarz