Tworzenie modułów w Drupalu jest zarówno bardzo proste jak i bardzo trudne. Początkującym twórcom proponowałabym rozpoczęcie pracy od zapoznania się ze standardami kodowania, bezpieczeństwa, tworzenia kodu. Niekoniecznie od przeglądania innych modułów.

Na sam początek warto wspomnieć: jeśli nie tworzysz bardzo rozbudowanego dedykowanego portalu najprawdopodobniej wszystko co chcesz osiągnąć pisaniem własnego modułu da się wykonać za pomocą modułów już istniejących. Innymi słowy nie warto wymyślać koła od nowa, bo:
a) To strata czasu
b) Moduły już napisane przez społeczność są rozwijane nawet wtedy kiedy Ty nie masz czasu
c) Będą prawdopodobnie napisane lepiej i bezpieczniej jeśli się uczysz

Niekiedy natomiast pojawia się rzeczywiście konieczność (lub ciekawość) aby stworzyć coś samemu. Jeśli to Twój pierwszy moduł z początku Drupalowe standardy mogą przerażać. Nic bardziej mylnego – Drupal dostarcza rewelacyjnej platformy do tworzenia własnego kodu z masą użytecznych (i co równie ważne bezpiecznych!) funkcji powodujących, że praca klepacza kodu ogranicza się do minimum. Programista może się zająć ciekawszymi rzeczami niż wykonywanie zapytań i modyfikacje wyników w phpie.

Dla kogo jest kurs?

W kolejnych rozdziałach przechodzę przez podstawy Drupala, natomiast nie omawiam praktycznie wcale (chyba że jest to bardzo specyficzne rozwiązanie) natywnego kodu php, pewnych przekształceń, użytych wyrażeń regularnych. Aby pisać moduły dla Drupala trzeba znać język PHP, koniec i kropka. Bez tego w ogóle ani rusz, mimo że Drupal niejednokrotnie dostarcza przez swoje API uproszczonego podejścia do problemów.

Dodaj komentarz