Inicjatywy drupalowe w Polsce

Sporo dzieje się ostatnimi czasy na polskiej scenie drupalowej. Dzięki zaangażowaniu niektórych osób powstają nowe inicjatywy mające na celu popularyzację tego rozwiązania. Są zdecydowanie warte uwagi, warto więc je rozpropagować.
Trójmiejska grupa Drupala
Strony grupy:
http://groups.drupal.org/drupal-gdansk
3drupal.pl
Grupa zawiązała działalność w Sopocie 11 października. W pierwszym spotkaniu wzięło udział kilku członków społeczności drupal.org, postanowili działać dalej i tak doszło do drugiego...
Więcej

Responsive Tables w Drupalu 8

Jedną z inicjatyw Drupala 8 jest utworzenie mechanizmu serwowania stron mobilnych za pomocą tzw. Responsive Design. Jest to technologia pozwalająca na różnicowanie stylów css aplikowanych do strony dzięki Media Queries (czyli prostym regułom definiującym np. maksymalną oraz minimalną rozdzielczość czy typ urządzenia). Dzięki temu otrzymujemy jedną strukturę HTML dla wszystkich urządzeń, co niewątpliwie jest tańsze i prostsze w wytworzeniu – to sama przeglądarka wybiera, jakie style załadować.
Jak zwykle i...
Więcej

Drupal coraz bardziej popularny

Acquia (firma założona przez twórcę Drupala – Driesa, świadcząca wsparcie + różne inne usługi związane z tym CMS'em) opublikowała inforgrafikę przedstawioną poniżej okreslającą strony rządowe postawione na różnych wersjach niebieskiej kropelki.
Z oczywistych przyczyn wspomniane są raczej strony spoza naszego kraju. Poniżej infografiki chciałabym więc zaprezentować polskie witryny rządowe korzystające z Drupala.

Oryginał dostępny pod adresem https://www.acquia.com/drupal-government-infographic

Spis...
Więcej

Drupal 8 - przemyślenia

Timeline
Do wypuszczenia stabilnej wersji Drupala 8 zostało jeszcze „trochę” czasu (patrz obrazek poniżej), jednakże już rodzi w środowisku wiele emocji dzięki zmianie podejścia w kilku kluczowych elementach. Inicjatywa przepisania tego systemu zarządzania treścią ma swoje ogromne plusy, nie obyło się jednakże bez kilku minusów.


Aktualnie projekt znajduje się w fazie wybierania funkcjonalności, która potrwa do grudnia 2012 roku, czyli na dzień dodawania wpisu około 50 dni. Po tej fazie nastąpi jedynie...
Więcej

Podstawy modułu Views - cz II, videotutoriale

Po umieszczeniu screencastu dotyczącego podstaw modułu Views (który to screencast spotkał się ze sporym zainteresowaniem) postanowiłam kontynuować temat. Z tego względu chciałabym przedstawić drugą część opisującą pewne, nadal podstawowe, elementy, z kolejnego ekranu edytowania widoków.

Chciałabym również zapoczątkować serię tzw. tutoriali. W pierwszym z nich omawiam krok po kroku jak utworzyć swojego rodzaju słowniczek. Pomysł pochodzi z polskiego forum dyskusyjnego o Drupalu, natomiast wykonanie wymaga...
Więcej

Optymalizacja widoków

Z tego co mi wiadomo mój poprzedni wpis o viewsach spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Szkoda mi porzucić tematu, ponieważ jest on bardzo wdzięczny. Chciałabym więc poruszyć kwestie optymalizacji widoków. Bardzo prosto jest wbrew pozorom wygenerować viewsa, który wykonuje się dłużej niż 10 sekund. Nawet przy włączonym cache'owaniu jest to na tyle uciążliwe, że warto zadbać o poprawną optymalizację. Aby jednak tego dokonać trzeba mieć nieco elementarnej wiedzy na temat zapytań do baz danych. W to...
Więcej

Jak dodać własną sekcję do menu administracyjnego? - Drupal

W kursie tworzenia modułów przedstawiam jak poprawnie zaimplementować hook_menu(), aby dodawać odpowiednie ścieżki do Drupala 7. W przypadku standardowych ścieżek jest to bardzo proste, nieco bardziej specyficzne, jeśli na stronach administracyjnych chcemy dodać nową podsekcję menu. Poniżej przykład dla standardowych elementów w admin/config

Dwa standardowe elementy zaznaczone na czerwono: People i System

/**
* Implements hook_menu().
*/
function myblog_menu() {
$items = array();

$items['admin/...
Więcej

Kilka informacji o Viewsach, których możecie nie znać

Moduł drupalowy Views jest na tyle rozbudowany, że pomimo częstej pracy z nim od czasu do czasu potrafi zaskoczyć mnie swoimi możliwościami. Zwłaszcza wersja dla 7 kryje w sobie wiele niespodzianek, z których pewnie niejedna nie została przeze mnie jeszcze odkryta. Chciałabym zebrać wszystkie ciekawe rzeczy, o których wiem, być może komuś z Was się przydadzą.
Wykluczenie aktualnie przeglądanej treści
Niekiedy istnieje konieczność wykonania widoku prezentującego nody powiązane, najnowsze w tej samej...
Więcej

Dodatkowa wyszukiwarka w Drupalu

Drupal sam w sobie dostarcza podstawowe mechanizmy wyszukiwania treści. Przy każdym wywołaniu cron'a (lub pseudo-crona, odpalanego przy odwiedzinach użytkowników, jeśli Wasz hosting nie ma dostępu do cron taba) Drupal indeksuje dodane treści. Następnie po użyciu wyszukiwarki sprawdzane są dodane treści pod kątem występowania wpisanych fraz. Cały mechanizm nie jest zbyt skomplikowany - przykład działania podstawowego wyszukiwania.
Bywa jednak, że podstawowe mechanizmy wyszukiwania nie odpowiadają konkretnym...
Więcej

Zarządzanie modułami w Drupalu – najczęstsze błędy

Przeglądając przykładowe implementacje Drupala na polskim forum poświęconym temu CMS'owi zauważyłam, że nader często developerzy popełniają sporo błędów w przypadku instalacji modułów. Uczestniczenie w dyskusjach na oficjalnej stronie systemu tylko utwierdziło mnie w tym przekonaniu. Z tego względu postanowiłam zebrać najczęstsze błędy w przypadku zarządzania modułami.
Gdzie umieszczać moduły?
Początkujący developerzy Drupala mają bardzo często problemy z prawidłowym umieszczeniem modułu w strukturze...
Więcej

Strony