Drupal coraz bardziej popularny

Acquia (firma założona przez twórcę Drupala – Driesa, świadcząca wsparcie + różne inne usługi związane z tym CMS'em) opublikowała inforgrafikę przedstawioną poniżej okreslającą strony rządowe postawione na różnych wersjach niebieskiej kropelki.
Z oczywistych przyczyn wspomniane są raczej strony spoza naszego kraju. Poniżej infografiki chciałabym więc zaprezentować polskie witryny rządowe korzystające z Drupala.

Oryginał dostępny pod adresem https://www.acquia.com/drupal-government-infographic

Spis...
Więcej

Niezweryfikowany (not verified) przy komentarzach - usunięcie w Drupalu 7

W przypadku, gdy udostępniamy użytkownikom anonimowym dodawanie komentarzy Drupal dodaje od siebie informację o tym, że dany użytkownik jest niezweryfikowany. Tekst ten nie pojawia się w przypadku, gdy komentarz jest dodawany przez osoby zarejestrowane. Jednakże nie zawsze jest to rozwiązanie preferowane. Na szczęście szybko, łatwo i przyjemnie można się go pozbyć.
W internecie krążą różne rozwiązania, od pisania własnego kodu (który formalnie jest również zawarty), po propozycje przetłumaczenia napisu (...
Więcej

Podstawy modułu Views - cz II, videotutoriale

Po umieszczeniu screencastu dotyczącego podstaw modułu Views (który to screencast spotkał się ze sporym zainteresowaniem) postanowiłam kontynuować temat. Z tego względu chciałabym przedstawić drugą część opisującą pewne, nadal podstawowe, elementy, z kolejnego ekranu edytowania widoków.

Chciałabym również zapoczątkować serię tzw. tutoriali. W pierwszym z nich omawiam krok po kroku jak utworzyć swojego rodzaju słowniczek. Pomysł pochodzi z polskiego forum dyskusyjnego o Drupalu, natomiast wykonanie wymaga...
Więcej

Optymalizacja widoków

Z tego co mi wiadomo mój poprzedni wpis o viewsach spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Szkoda mi porzucić tematu, ponieważ jest on bardzo wdzięczny. Chciałabym więc poruszyć kwestie optymalizacji widoków. Bardzo prosto jest wbrew pozorom wygenerować viewsa, który wykonuje się dłużej niż 10 sekund. Nawet przy włączonym cache'owaniu jest to na tyle uciążliwe, że warto zadbać o poprawną optymalizację. Aby jednak tego dokonać trzeba mieć nieco elementarnej wiedzy na temat zapytań do baz danych. W to...
Więcej

Jak dodać własną sekcję do menu administracyjnego? - Drupal

W kursie tworzenia modułów przedstawiam jak poprawnie zaimplementować hook_menu(), aby dodawać odpowiednie ścieżki do Drupala 7. W przypadku standardowych ścieżek jest to bardzo proste, nieco bardziej specyficzne, jeśli na stronach administracyjnych chcemy dodać nową podsekcję menu. Poniżej przykład dla standardowych elementów w admin/config

Dwa standardowe elementy zaznaczone na czerwono: People i System

/**
* Implements hook_menu().
*/
function myblog_menu() {
$items = array();

$items['admin/...
Więcej

Kilka informacji o Viewsach, których możecie nie znać

Moduł drupalowy Views jest na tyle rozbudowany, że pomimo częstej pracy z nim od czasu do czasu potrafi zaskoczyć mnie swoimi możliwościami. Zwłaszcza wersja dla 7 kryje w sobie wiele niespodzianek, z których pewnie niejedna nie została przeze mnie jeszcze odkryta. Chciałabym zebrać wszystkie ciekawe rzeczy, o których wiem, być może komuś z Was się przydadzą.
Wykluczenie aktualnie przeglądanej treści
Niekiedy istnieje konieczność wykonania widoku prezentującego nody powiązane, najnowsze w tej samej...
Więcej

Dodatkowa wyszukiwarka w Drupalu

Drupal sam w sobie dostarcza podstawowe mechanizmy wyszukiwania treści. Przy każdym wywołaniu cron'a (lub pseudo-crona, odpalanego przy odwiedzinach użytkowników, jeśli Wasz hosting nie ma dostępu do cron taba) Drupal indeksuje dodane treści. Następnie po użyciu wyszukiwarki sprawdzane są dodane treści pod kątem występowania wpisanych fraz. Cały mechanizm nie jest zbyt skomplikowany - przykład działania podstawowego wyszukiwania.
Bywa jednak, że podstawowe mechanizmy wyszukiwania nie odpowiadają konkretnym...
Więcej

Podstawy modułu Views - cz. I

Poniżej screencast opisujący najbardziej podstawowe funkcjonalności modułu Views 3 dla Drupala 7.

Nieco udało mi się rozwlec temat. Cóż - pierwsza tego typu publikacja, pozostaje mieć nadzieję że praktyka czyni mistrza i następne screencasty będą coraz lepsze i bardziej zwięzłe.
PIerwsza część opisuje podstawowy, uproszczony ekran dodawania Viewsów do Drupala w wersji 7. Następną opublikowaną funkcjonalnością będą pola oraz dokładniejsze omówienie viewsów tabelarycznych.
Więcej

Devel - przyjaciel programisty w Drupalu

Devel to jeden z podstawowych modułów ułatwiających nie tylko tworzenie nowych skórek, ale także bardzo upraszczających wiele aspektów tworzenia witryn w Drupalu.
Sam pakiet składa się z kilku modułów, w tym Devel Generate - generującym automatycznie treść do testów w instancji Drupala. Potrafi uzupełniać bardzo dużo pól, nawet dodaje linki filmów, w przypadku pól typu video.
Wiele możliwości jednak da się zbadać z samego poziomu menu, to, na czym chciałabym się skupić to pomocnicze funkcje dostępne w...
Więcej

Better Updater czyli moje przeboje z publikowaniem modułu na drupal.org

Słowem wstępu: wpis tłumaczy działanie Better Updatera po łebkach. Skupia się na najważniejszych elementach i podejrzewam, że wymaga podstawowej wiedzy z tworzenia własnych modułów, aby w pełni go zrozumieć.
Geneza powstania
Standardowo zaleca się instalowanie wszystkich modułów w katalogu sites/all/modules, jakkolwiek Drupal dopuszcza umieszczanie ich również w podfolderach czy też w folderach odpowiednich dla danej witryny w przypadku multi-site installation. Niestety Drupal 7 z modułem update (...
Więcej

Strony