Podstawy modułu Views - cz II, videotutoriale

Po umieszczeniu screencastu dotyczącego podstaw modułu Views (który to screencast spotkał się ze sporym zainteresowaniem) postanowiłam kontynuować temat. Z tego względu chciałabym przedstawić drugą część opisującą pewne, nadal podstawowe, elementy, z kolejnego ekranu edytowania widoków.

Chciałabym również zapoczątkować serię tzw. tutoriali. W pierwszym z nich omawiam krok po kroku jak utworzyć swojego rodzaju słowniczek. Pomysł pochodzi z polskiego forum dyskusyjnego o Drupalu, natomiast wykonanie wymaga...
Więcej

Optymalizacja widoków

Z tego co mi wiadomo mój poprzedni wpis o viewsach spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Szkoda mi porzucić tematu, ponieważ jest on bardzo wdzięczny. Chciałabym więc poruszyć kwestie optymalizacji widoków. Bardzo prosto jest wbrew pozorom wygenerować viewsa, który wykonuje się dłużej niż 10 sekund. Nawet przy włączonym cache'owaniu jest to na tyle uciążliwe, że warto zadbać o poprawną optymalizację. Aby jednak tego dokonać trzeba mieć nieco elementarnej wiedzy na temat zapytań do baz danych. W to...
Więcej

Kilka informacji o Viewsach, których możecie nie znać

Moduł drupalowy Views jest na tyle rozbudowany, że pomimo częstej pracy z nim od czasu do czasu potrafi zaskoczyć mnie swoimi możliwościami. Zwłaszcza wersja dla 7 kryje w sobie wiele niespodzianek, z których pewnie niejedna nie została przeze mnie jeszcze odkryta. Chciałabym zebrać wszystkie ciekawe rzeczy, o których wiem, być może komuś z Was się przydadzą.
Wykluczenie aktualnie przeglądanej treści
Niekiedy istnieje konieczność wykonania widoku prezentującego nody powiązane, najnowsze w tej samej...
Więcej

Dodatkowa wyszukiwarka w Drupalu

Drupal sam w sobie dostarcza podstawowe mechanizmy wyszukiwania treści. Przy każdym wywołaniu cron'a (lub pseudo-crona, odpalanego przy odwiedzinach użytkowników, jeśli Wasz hosting nie ma dostępu do cron taba) Drupal indeksuje dodane treści. Następnie po użyciu wyszukiwarki sprawdzane są dodane treści pod kątem występowania wpisanych fraz. Cały mechanizm nie jest zbyt skomplikowany - przykład działania podstawowego wyszukiwania.
Bywa jednak, że podstawowe mechanizmy wyszukiwania nie odpowiadają konkretnym...
Więcej

Podstawy modułu Views - cz. I

Poniżej screencast opisujący najbardziej podstawowe funkcjonalności modułu Views 3 dla Drupala 7.

Nieco udało mi się rozwlec temat. Cóż - pierwsza tego typu publikacja, pozostaje mieć nadzieję że praktyka czyni mistrza i następne screencasty będą coraz lepsze i bardziej zwięzłe.
PIerwsza część opisuje podstawowy, uproszczony ekran dodawania Viewsów do Drupala w wersji 7. Następną opublikowaną funkcjonalnością będą pola oraz dokładniejsze omówienie viewsów tabelarycznych.
Więcej